У кожного свій біль

Чи буває стоматологія без болю? Однозначно відповісти на це запитання не можна. Як і критерії краси, смаку тощо, - біль теж є суб’єктивним відчуттям, позаяк у кожного його поріг цілком особистий. Загальновідомо, що больовий поріг у жінок вищий, ніж у чоловіків, але при цьому це не означає, що жінка обов’язково буде терплячішою у стоматологічному кріслі, бо, окрім, справжньої фізичної реакції тіла на втручання, додається ще й психологічний фактор. Якщо колись у дитинстві у кабінеті зубного лікаря людина перенесла важкий стрес, це позначиться на її відчуттях під час відвідувань стоматолога упродовж всього життя. Словом, пацієнт боятиметься, ще не сівши в крісло, а відтак, найменший вплив для нього буде болючим. У моїй практиці було чимало випадків, коли навіть незначний дотик стоматологічним дзеркалом або зондом у пацієнта викликав хвилю емоцій: людина зойкала, хапала лікаря за руки, відвертала голову...

Повністю без болю лікування не існує. Сьогодні науковці, які чи не щомісяця винаходять щось нове для полегшення роботи стоматологів і пацієнтів, зробили чимало, щоб мінімізувати неприємні відчуття в ході лікування зубів. Наприклад, нині є технологія препарування карієсної порожнини без бормашини, бо остання є саме тим психологічним фактором, який впливає на людину. В якості альтернативи винайдено ультразвуковий діамантовий наконечник - за дещо іншим принципом він робить те ж саме, що і бормашина, але пацієнту "легше", бо вже не так страшно. Елемент його страху виключений, а відтак, біль він вже практично не відчуває.

Ще один великий страх частини пацієнтів - проколювання слизової для введення знеболюючого. Щойно у лікаря в руках з’являється шприц, а деяких хворих здіймається паніка. Далі вже марно пояснювати, що голка у стоматологічного шприца у кілька разів тонша, ніж усі інші, які існують в медицині, а тому й відчуття проколювання майже непомітні. У цьому сегменті винахідники вигадали спеціальні гелі, які намащуються на місце уколу, щоб і його знеболити. А також спеціальні машини, які впорскують знеболювальне взагалі без шприца - просто потужним й ультранонким струменем відбувається те ж саме проколювання слизової, але пацієнтам при цьому вже не так лячно.

Щоб мінімізувати біль, ми іноді пропонуємо пацієнтам пройти процедуру премедикації. На цю тему написано немало дисертацій. Є досить прості речі, які дозволяють поліпшити якість лікування і дійсно зменшити біль. Наприклад, за кілька днів до лікування можна попити настоянку пустирника, піона. Як наслідок - пацієнта краще "бере" анестезія, людина спокійніша.

Який висновок? Болю уникнути повністю неможливо, хто і що б не обіцяв. Утім, сучасні технології й техніка знизили його до мінімуму. Та що б там не вигадували науковці, їм навряд чи вдасться бодай якось нейтралізувати психологічний фактор, який у кожного пацієнта унікальний і який, на превеликий жаль, істотно впливає і впливатиме на ступінь болю, якого пацієнт відчуватиме під час лікування.

Дмитро Демідов, партнер стоматологічної практики "Демідов&Потеряйко"

Чекаємо Вас на консультацію