Новітня особиста гігієна. Чому європейці рідше відвідують стоматолога

Якщо вже йти до Європи, то слід починати з найпростішого.

Хтось натякає на чистоту у своєму під’їзді. Утім, ми говоритимемо про чистоту у власному роті.

Питанням особистої гігієни у нас люди переймаються неохоче, водночас поглядаючи на "голлівудські" усмішки пересічних туристів із західного світу. Помилково вважається, що люди там багатші, а відтак і зуби у них біліші. Частково погоджусь. Заможніші європейці і ті ж американці за наявності гарно відпрацьованої системи медичного страхування можуть собі дозволити значно більше, ніж ми в Україні. Але пересічний мешканець західної цивілізації вочевидь краще, ніж ми рахує гроші. Бо це перша й головна причина, чому там повсюдно практикують ретельну гігієну ротової порожнини. Судіть самі. Рядова пломба в Америці коштує 200 доларів, у ЄС - 250 євро; вартість імплантату сягає 4 тисяч доларів, а повна реконструкція всього зубного ряду в середньому обійдеться в 45 тисяч доларів. Як гадаєте, що дешевше - виробити у себе звичку доглядати за зубами чи платити астрономічні суми за власну ж недбалість? Для прагматичної людини відповідь очевидна. В Україні, приміром, автовласники віддають перевагу регулярному проходженню ТО (техогляду), який передбачає періодичну заміну мастила в авто, фільтрів, іноді привідного ременя. Ніхто не хоче раптом "влетіти" на ремонт тисяч на 20-30 гривень. Водночас ми дозволяємо собі запускати свої зуби до такого стану, у якому іноді вже нічого не допомагає. Дивно, чи не так? Утім, справи швидко йдуть на поправку завдяки тому, що ми за принципами розвитку економіки наближаємося до країн західного світу. Найперша ознака такої "європеїзації", якою далеко не всі задоволені - зростання цін у багатьох сферах нашого життя. І стоматологія не виняток. Сьогодні вже ніхто не сперечатиметься, що "безкоштовної" медицини, яка існувала в радянські часи, вже не існує. Платити доводиться завжди, офіційно чи підкилимно. Вартість стоматологічних послуг зросла і зростатиме ще, і цей фактор змусить наших людей взятися за особисту гігієну, як профілактику захворювань і як захист від схуднення свого гаманця. Значно вигідніше в усіх розуміннях витратити щодня по 10-15 хвилин на чистоту власного роту, ніж потім витрачати гроші, час і нерви на лікування карієсу, пульпіту, пародонтозу тощо.

Отже, що можна порадити прагматикам, які в ході простих арифметичних розрахунків прийняли рішення економити, так би мовити, наперед. Швидше за все, у вас є звичайна щітка для чищення зубів. Але її недостатньо, щоб підтримувати гігієну ротової порожнини. Придбайте додатково монопучкову, а також так звану звукову щітку. Щоб гарно вичистити зуби, потрібно зробити щонайменше десять вимітаючих рухів, стільки ж кругових, добре почистити жувальну поверхню, на що йде купа часу. Звукова щітка робить значно більше рухів щосекунди, ніж це можливо зробити вручну. До того ж, вона масажує ясна, поліпшуючи кровообіг. Відтак, гігієна буде справді ефективною. Якщо ж у когось вже є коронки чи інші протези, йому необхідно мати побутовий ірігатор. Це прилад, який подає під тиском воду з повітрям, яка через особливий наконечник струменем вимиває все, що не спроможна вичистити щітка. За кордоном подібні прилади увійшли в життя так само міцно, як і мікрохвильовки, міксери, блендери... Ця технічна новинка за доступною ціною рятує пересічного європейця від багатотисячних "інвестицій" у порятунок попсованих зубів.

Отже, висновки робіть самі. Мені чи не щодня доводиться витрачати кілька годин на те, щоб вмовити пацієнта почати ретельно, а не абияк чистити зуби. Комусь доводиться навіть дзвонити, нагадувати й контролювати порятунок їхніх зубів. На щастя, поступово результат стає настільки очевидним, що у людей виникає довіра до профілактики й гігієни. А тому надалі ці пацієнти не лише допоможуть самі собі, а передадуть досвід ще комусь, що не може не втішати. На щастя, ідея пропагування новітньої гігієни ротової порожнини для нашої стоматологічної практики щось на кшталт соціальної місії. А відтак, засмучуватися через купу витраченого часу й зусиль на переконання - не доводиться.

Ігор Потеряйко, партнер стоматологічної практики "Демідов і Потеряйко"

Чекаємо Вас на консультацію